مسجد جامع هندوالان
 مسجـــد جامــع هنـــدوالان
شبستان ستوندار در دو طرف گنبد خانه  و سبك پوشش و روشنايي آن از ويژگي هاي ممتاز بناست.
در واقع مسجد جامع هندوالان باشكوه ترين بناي تاريخي و مذهبي شهرستان درميان است كه بر اساس كتيبه هاي كوفي كشف شده، اين اثر تاريخي و مذهبي متعلق به قرون هفتم و هشتم هجري قمري است.
گفته مي شود مسجد ياد شده مقارن با عصر شاهرخ تيموري ساخته شده است كه در دوره هاي بعدي بازسازي و تزييناتي به آن اضافه شده است.
همچنين اين مسجد در سال 1237 هجري قمري مرمت شد، در دهه‌هاي اخير پروژه مرمت از سال 79 آغاز شد و سال‌هاي 84 تا 88 كار مرمت به صورت جدي از سوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري پيگيري و به اتمام رسيد.
در خصوص معماري اين بنا، مي توان مهمترين عناصر معماري آن را سردر ورودي، صحن گنبدخانه، محراب و شبستان ستوندار ذكر كرد كه گنبدخانه مركزي به شيوه عرق چين به كمك فيل پوش بر روي فضاي چهار ضلعي قرار گرفته است.
پلكان از گوشه شمال شرقي به پشت بام منتهي مي شود، فقدان پلكان در گنبدخانه نشان مي دهد كه قصد بر اين بود كه دسترسي به بخش هاي فوقاني از طريق سطح بام پيوسته انجام گيرد.
مهمترين تزيينات مسجد، تزيينات آجري،فيل پوش ها،گوشواره ها، قاب هاي گچي، رسمي بندي و نحوه آجرچيني گنبدهاي بناست.
عمده ترين مصالح به كار رفته در بنا آجر پخته است كه در دو اندازه به كار رفت، بي تقارني و خطوط نامنظم بنا، تنوع ضخامت ديواره ها همگي تعدادي از دوره هاي ساختماني بنا را در ذهن مجسم مي كند.
اين بنا 11 مرداد 1367 با شماره 1893 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.
مسجد جامع هندوالان يكي از مساجد فعال روستايي به همين نام است كه همه روزه نماز جماعت با حضور نمازگزاران برپا مي شود و در مراسم ملي و مذهبي نيز از حضور مومنان استقبال مي‌كند.
روستاي هندوالان در 70 كيلومتري بيرجند مركز خراسان‌جنوبي واقع شده است.
شهرستان درميان با وسعت پنج هزار و 797 كيلومتر مربع از شمال به شهرستان قاينات از جنوب به شهرستان سربيشه و از غرب به شهرستان بيرجند و شرق به طول70 كيلومتر با افغانستان مرز مشترك دارد. 
شهر اسديه مركز آن در 105كيلومتري شرق بيرجند قرار دارد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/03/18
تعداد بازدید:
2531
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal